HISTORIA 2002-2008

www.ks-pretorian.com
Prehistoria       Antyk       Średniowiecze       Renesans       Barok       Oświecenie       Romantyzm       Teraźniejszość       TeraŸniejszoœćZAWIĄZANIE SEKCJI "PARABELLUM"

Emblemat PARABELLUM

W styczniu 2002 roku grupa zapaleńców zgłosiła się do Pracowni Sportów Walki AWF Gorzów Wlkp. Spotkali się tam z ówczesnym pracownikiem Uczelni, Lubomirem Grochockim i poprosili go o poprowadzenie z nimi zajęć z zakresu walki wręcz. Na początku zajęcia te przyjęły formułę Samoobrony szybko jednak zaczęto poszerzać wachlarz ćwiczonych technik, dostosowując program do wymogów typowego Streetfightingu. Mniej więcej po roku działalności, gdy wykrystalizował główny trzon sekcji, przyjęto nazwę "PARABELLUM" - jest to fragment łacińskiej maksymy si vis pacem para bellum co wolnym tłumaczeniu znaczy "Chcesz pokoju, szykuj wojnę". Powstał także emblemat sekcji dwa pistolety marki Luger "Parabellum" tworzące stylizowaną błyskawicę w kole ułożonym z nazwy klubu i sentencji. Oprócz treningów we własnym gronie, członkowie sekcji brali udział w kilkukrotnie odbywajacych się w Gorzowie seminariach Krav Maga, większość z nich trenowała (i nadal to robi) jednocześnie Judo w sekcji AZS AWF. W ramach współpracy z Pracownią Sportów Walki kierowaną przez dr P. Godlewskiego grupa nasza wielokrotnie brała udział w pokazach sztuk i sportów walki na terenie uczelni i województwa. Wspólnie z Pracownią w maju 2004 roku sekcja zorganizowała pierwsze w Gorzowie seminarium Brazylijskiego Jiu-Jitsu, z udziałem Damiana Bartnickiego. (cofka...)


UDZIAŁ W ZAWODACH I SZKOLENIACH POD NAZWĄ "PARABELLUM"

Od lewej: P. Kryś, P. Nowakowski, P. Kamiński

Około września 2004 roku do prowadzącego sekcję zaczęli zgłaszać się zawodnicy z prośba o wzięcie udziału w zawodach. Pierwsze z nich odbyły się w Gorzowie Wlkp. w maju 2005 roku. Były to Mistrzostwa Województwa Lubuskiego w tradycyjnym jiu-jitsu. Ze względu na to, że nasza grupa nie była zrzeszona w związku wystąpiliśmy w barwach klubu "DOJO". Trzech startujących naszych zawodników zdobyło medale. Złoto - Paweł Kryś i Piotr Nowakowski, Brąz - Piotr "Zamer" Kamiński Niestety trener sekcji, która "wypożyczyła" naszych zawodników, cały sukces przypisał sobie. Ojczyzna mu tego nie ... wybaczy :). (cofka...)Już na drugi dzień nasz zawodnik, Karol Stasiak, wystartował w swej pierwszej walce MMA w ramach ALMMA (Amatorska Liga Mixed Martial Arts), zawodach organizowanych w Poznaniu przez Pawła Jóźwiaka i Mirosława Oknińskiego. Walczył z Edwinem Raczyńskim. Po piętnastu minutach (dwie dogrywki) sędzia ogłosił remis. (cofka...)

Od lewej: E.Raczyński vs K. Stasiak


Muti, Jahoo, Groch, Weterynarz drużyny,
 Mruczol, Lubek, Karol, Cricson, Czyżyk

Następne walki odbyły się w ramach ALMMA w pażdzierniku 2005 w Warszawie. Startowało trzech zawodników. Karol Stasiak, który zwyciężył swój pojedynek. Jakub "Jahoo" Hasiński - zremisował i Maciej "Muti" Michniewicz, który niestety po ciężkiej walce i dogrywce przegrał poprzez wskazanie sędziego. Wraz z zawodnikami pojechała jeszcze ośmioosobowa ekipa kibiców. Cały wyjazd mógł dojść do skutku dzięki menedżerskim zabiegom Roberta Mruczyka, który zdobył sponsorów finansujących przedsięwzięcie i zapewniających transport w postaci samochodu. (cofka...)Ostatnie zawody, w których grupa brała udział pod nazwą PARABELLUM odbyły się w Poznaniu 18.11.2005 roku i zorganizowane zostały przez Pawła Jóźwiaka. Prasa nazwała je "Poznańskim K1" a obszerna relacja ukazała się w miesięczniku Kulturystyka i Fitnes. Wystartowało czterech zawodników: Karol Stasiak, Artur Zdziebłowski, Maciej "Muti" Michniewicz oraz Sebastian "Franek" Frankowski. Wszyscy wygrali swoje walki. Jedynie "Muti" stoczył walkę w pełnym wymiarze czasu ale do dogrywki nie doszło gdyż przeciwnik poddał się ze względu na niezdolność do dalszego kontynuowania boju. (cofka...)

Karol, Muti, Mruczol, Diablo, Miron, Franek, Artur


Od lewej: Mruczol, Roger, Karol, Lubek, asystent Rogera - Jud

13. listopada 2005 instruktorzy sekcji zostali zaproszeni przez Mirosława Oknińskiego do wzięcia udziału w stażu BJJ z udziałem Rogera Gracie z Teamu Gracie Barra UK. Wyjazd ten odbył się również dzięki naszym sponsorom, którzy wyłożyli środki niezbędne na pokrycie kosztów stażu i przejazdu do Warszawy. W stażu wzięli udział Lubomir Grochocki, Karol Stasiak i Robert Mruczyk. (cofka...)Dziękujemy tutaj Panu Dariuszowi XXX ( chciał pozostać anonimowy),
którego szczodrość była jak "rzeka"
oraz firmie "Budomex" pana Janusza Zuzy,
której samochody pełniły funkcję bojowych wozów "PRETORIAN" z "PARABELLUM"


POWSTANIE SEKCJI "PRETORIAN"
Emblemat PRETORIAN STREETFIGHT TEAM

W grudniu 2005 podjęto decyzję o zmianie nazwy Klubu. Związane to było z przygotowaniami do udziału w zawodowej gali MMA "FULL CONTACT PRESTIGE" organizowanej przez "Brylant Promotion" Poznań. Ogół społeczeństwa przyjmował prosty przekaz naszej nazwy i symbolu jako sekcji strzeleckiej. Aby być jednoznacznie identyfikowani z walką wręcz przyjęliśmy nazwę formacji, której dziesięć tysięcy gwardzistów trzęsło milionowym Rzymem broniąc Cesarza a w razie potrzeby zdolne było skrócić jego rządy i obwołać następcę.
Na znaczku widoczna jest sylwetka rzymskiego Pretorianina, na jego tarczy umieszcono łacińską maksymę si vis pacem para bellum (przy tym powiększeniu niestety niewidoczna). Całość wpisana jest w krąg tworzony przez nazwę Klubu. Słowo Pretorian stylizowane na antyczny napis w greckim alfabecie. (Oryginalne znaczenie liter jest oczywiście inne niż przyjęte przez nas, ale o tym wiedzą tylko znający cyrylicę lub grekę). (cofka...)UDZIAŁ W ZAWODACH SEKCJI "PRETORIAN"

15. stycznia 2006 roku odbyły się pierwsze zawody, na których sekcja wystąpiła pod nazwą "Pretorian". Była to gala organizowana przez agencję "Brylant Promotion" pod nazwą "FULL CONTACT PRESTIGE". Do udziału w gali dostali zaproszenia trzej zawodnicy Klubu: Karol Stasiak, Sebastian Frankowski oraz Paweł Kryś. Niestety w trakcie przygotowań dwóch pierwszych odniosło poważne kontuzje kolan (u Karola skończyło się to usunięciem łękotki) i ostatecznie udział w gali wziął tylko Paweł "Krikson" Kryś. Paweł w formule MMA był debiutantem i od razu wskoczył na szerokie wody, gdyż jako jego przeciwni,k w ringu pojawił się Mamed Khalidov reprezentant klubu MMA Olsztyn, rutynowany i znany z zaskakujących rozwiązań fighter. Pojedynek odbywał się w bardzo szybkim tempie i jako walka wieczoru był godnym imprezy widowiskiem. Niestety skończył się przed czasem porażką naszego zawodnika. Dziękujemy wszystkim kibicom, którzy przyjechali wraz z drużyną dopingować Pawła. (cofka...)Taniec zwycięstwa - Groch

Kolejne zawody, w których wzięliśmy udział zostały również zorganizowane przez agencję "Brylant Promotion" odbyły się 12.03.2006 pod nazwą "FULL CONTACT POCZATEK" i przyjęły formułę amatorskiej gali MMA.
Wystąpiło w niej czterech naszych zawodników: Artur Zdziebłowski, Maciej "Muti" Michniewicz, Maciej "Grochu" Grochocki, oraz Łukasz "Kurak" Zagowałko.
Dwóch zwyciężyło swoje pojedynki pokonując przeciwników w wyniku: "gilotyny" - Artur i sankaku (trójkątne duszenie nogami) - "Grochu". Niestety dwóch poległo w walce. Jeden w wyniku knockdown-u - "Muti" (po c.... przywoził swoją byłą), a drugi "Kurak" - poprzez balachę. Wystartowało w gali 25 zawodników z 7 klubów. W najniższej wadze rywalizację rozegrano w drodze turniejowej (trzech zawodników). Łącznie w czasie wieczoru odbyło się 15 walk. (cofka...)Następna Gala Amatorska organizowana przez "Brylant Promotion" odbyła się 28 maja pod nazwą Full Contact Początek - Second Edition w klubie "Pulsar" w Poznaniu. W barwach "Pretorian" walczyło ośmiu zawodników. W całym turnieju wzięło udział 30 zawodników z ośmiu klubów. Liczniejszą reprezentację od naszej wystawił tylko Klub "Cyklon" Poznań. Z tego powodu większość pojedynków stoczyliśmy z zawodnikami tej sekcji. Zdecydowana większość startujących wystąpiła w ringu po raz pierwszy, trzech zawodników walczyło już we wcześniej szych galach. Walki trwały dwie trzyminutowe rundy. Poniżej wyniki:

  • Patryk Gaca Cyklon Poznań vs Łukasz Piotrowski Pretorian Gorzów - 2 minuta I runda. - TKO
  • Maciej Bukiewicz Cyklon Poznań vs Artur Zdziebłowski Pretorian Gorzów - decyzja.
  • Łukasz Blige Cyklon Poznań vs Jacek Filipczyk Pretorian Gorzów - decyzja.
  • Piotr Żowciuk Strefa Walki vs Karol Stasiak Pretorian Gorzów - decyzja.
  • Maciej Dembiński Cyklon Poznań vs Maciej Grochocki Pretorian Gorzów - I runda - TKO.
  • Konrad Wierus AFC vs Mateusz Kurylczyk Pretorian Gorzów I runda - trójkąt nogami.
  • Krzysztof Woźniak Pretorian Gorzów vs Dawid Frost Cyklon Poznań - II runda - gilotyna.
  • Marcin Krzysztofiak Ankos Poznań vs Przemysław Dawidowicz Pretorian Gorzów - decyzja.
(cofka...)

Jacek, Yoga, Karol, Lubek, Przemek, Grochu, Artur, Krzysiek, Mateusz


8. kwietnia 2006 w barwach Klubu PRETORIAN wystąpił Jacek Buczko stając na przeciwko Mameda Khalidova. Była to walka wieczoru Zawodowej GaliMMA, Full Contact Prestige 2, organizowanej w Poznaniu przez Brylant Promotion. Zawodnicy wystąpili na zasadach obowiązujących w organizacji "PRIDE". Po pięciu minutach emocjonującego pojedynku, Mamed Khalidov ponownie odniósł zwycięstwo nad zawodnikiem naszego klubu, poprzez ground and pound w ostatnich sekundach pierwszej rundy, uzyskując TKO. Walka ta już przed Galą wzbudziła w Polsce wielkie emocje i jeszcze długo po imprezie była komentowana. (cofka...)Z uwagi na brak imprez MMA w pobliżu Gorzowa podjęto decyzje o rozpoczęciu rywalizacji w innych formułach jak Brazylijskie Jiu Jitsu i Submission Fighting. 22. października 2006 roku pierwszy raz wzięliśmy udział w Turnieju BJJ Gniezno CUP. Wystartowało trzech zawodników instruktor gorzowskiej sekcji Lubomir Grochocki wraz z zawodnikiem Wojciechem "Kleszczem" Prokopowiczem (dywizja niebieskich pasów) i instruktor sekcji koźmińskiej Karol Stasiak (dywizja białych pasów). Lubomir stoczył dwie walki, jedną wygrał duszeniem, drugą przegrał przewagą punktową 0:2. Pozostali stoczyli po jednym pojedynku, Karol przegrał swoją walkę przez wskazanie sędziów, a Wojtek przez przewagę punktów 2:4. Ze względu na dużą liczbę zawodników biorących udział w zawodach nie było możliwości przejścia dalej po przegranej systemem repasażu. (cofka...)

Lubomir zapina 
duszenie nogami


Sekcja koźmińska

Kolejne zawody z udziałem naszego człowieka to II Mistrzostwa Polski BJJ w Aleksandrowie Łódzkim - udział w nich wziął tylko Karol Stasiak - Instruktor sekcji z Koźmina Wlkp. Niestety ze względu na dużą odległość od bazy i brak funduszy w Klubie nie wystawiono więcej zawodników. Karol uległ w pierwszej walce dając założyć sobie w dogrywce dźwignię na łokieć. (cofka...)17 lutego 2007 roku obie sekcje Klubu "Pretorian" wzięły udział w turnieju Copa Posnania wystawiając z Gorzowa: Lubomira Grochockiego i Macieja Grochockiego (dywizja niebieskich pasów),a z Koźmina: Karola Stasiaka, Michała Kusyka, Filipa Kasperkowiaka i Dominika Chmiela (dywizja białych pasów) Nieoczekiwanie ucieszył wszystkich swoją postawą debiutant, Dominik Chmiel, który zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wagowej -94,5 kg. Osiągnięcie to tym bardziej cieszy gdy weźmie się pod uwagę jego staż treningowy wynoszący zaledwie trzy miesiące. Lubomir Grochocki otarł się o podium zajmując w rezultacie IV miejsce do 75 kg (dwa zwycięstwa i dwie porażki). Filip Kasperkowiak stoczył dwa pojedynki (jedno + jeden -). Pozostali zawodnicy stoczyli po jednym pojedynku. Największym pechowcem okazał się Karol Stasiak, który walczył pełny czas walki - 30 minut bez rozstrzygnięcia i uległ w dogrywce poprzez "Suddenly Death". (cofka...)

Groch podcina
 (pomarańczowy pas), w tle Lubek


Karol w walce

17. marca 2007 sekcja koźmińska wzięła udział w Lidze BJJ w Krakowie. Startowali: Karol Stasiak, Michał Kusyk, Wojciech i Filip Kasperkowiak. Wszyscsy w dywizji białych pasów. (cofka...)28.04.2007 zawodnicy Klubu Pretorian wystartowali poraz pierwszy w formule Submission Fighting. Od razu skoczyliśmy na głęboką wodę i wzięliśmy udział w III Mistrzostwach Polski SF w Szczecinie. Wystartowało 6 zawodników: Lubomir Grochocki, Karol Stasiak, Mateusz Kurylczyk, Bartosz Westphal, Łukasz Korczyński, Łukasz Zagowałko. Dopingowało nas sporo kibiców, którzy zaskoczyli wszystkich tak licznym przybyciem. Niestety, wszyscy stoczyli tylko po jednej walce, odpadając z dalszej rywalizacji. (cofka...)

Walczy najmłodszy - Łukasz Korczyński


Finałowa
 walka Karola

19.05.2007 Puchar Polski Konin. Karol Stasiak, trener Klubu "Pretorian - Perfect Harmony" Koźmin Wlkp. zdobył I miejsce w dywizji Białych pasów - kat do 85 kg. Spośród trzech jego zawodników, Filip Kasperkowiak zajął III miejsce w dywizji Białych pasów - kat. do73 kg. Pozostali zawodnicy, Michał Kusyk i Wojciech Kasperkowiak, stoczyli po dwie walki i odpadli z dalszej rywalizacji. Gratulujemy!!! (cofka...)WSPÓŁPRACA Z SEKCJĄ JUDO AZS AWF
Sala Judo - Wizyta czeskiego Klubu Pretorian Gym - Sierpień 2007

Zarówno instruktorzy Klubu jak i jak i część zawodników wywodzi się sekcji Judo AZS AWF Gorzów Wlkp., i z sekcją tą nadal jesteśmi silnie związani. Po dziś dzień bierzemy udział w zajęciach sekcji propagując ten sport także wśród członków Klubu, ktorzy przygodę ze sportami walki rozpoczęli od zajęć MMA. Dzięki tej współpracy, dla chętnych i pracowitych zajęcia odbywają się pięć razy w tygodniu. Pod okiem doświadczonych szkoleńiowców, panów Romana Soszki, Tomasza Zielińskiego i Jacka Plucińskiego doskonalimy umiejętności walki w stójce co niestety jest słabą stroną szkolących się jedynie w BJJ zawodników. Dzięki tej współpracy, już drugi raz w okresie wakacyjnym sala Judo udostępniana jest naszej sekcji i wszystkim zawodnikom, którzy mają ochotę w tym czasie trenować. W ciągu dwóch miesięcy wytężonej pracy, pięć razy w tygodniu, można zauważyć wśród wielu zawodników mocne postępy.Dziękujemy trenerom Judo, dyrektorowi AZS AWF panu Markowi Zacharze oraz dr Piotrowi Godlewskiemu za życzliwość i poparcie, a Kanclerzowi ZWKF panu Stanisławowi Kuhnertowi za umożliwienie korzystania z sali w tym okresie.
Poniżej dwa filmy prezentujące piękno Judo - rzuty i "parter" - Specjalnie dla trenerów Judo, miłego oglądania. (cofka...)

REJESTRACJA STOWARZYSZENIA

Od lipca 2007 roku, sekcja Gorzowska działa jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej pod nazwą Klub Sportowy "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. W związku z wpisem do Rejestru Stowarzyszeń Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., Klub uzyskał osobowość prawną i zgodnie z wymogami powołał Zarząd. Wszystkie dane do uzyskania w rozdziale - Kontakt.
Na dniach podobny status uzyska sekcja Koźmińska.
Proszę kliknąć na baner. (cofka...)

Weście dla potencjalnych donatorów


POKAZ BJJ I MMA
Latający Mrozeira

12.10.2007 w Gorzowie Wlkp. podczas festynu Domów Towarowych "Panorama" i "Kupiec Gorzowski" K.S. "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. wykonał pokazy MMA i BJJ. Nagranie filmowe dostępne jest w Galerii. Niestety całości materiału nie ma gdyż nasz operator zapatrzył się na dziewczęta wykonujące swój program pomiędzy naszymi pokazami. :) (cofka...)NO PROBLEM CUP II

20.10.2007 odbyły się zawody organizowane przez K.S. "Walka" Gniezno w Brazylijskim Jiu Jitsu. (www.walka.gniezno.pl) Był to turniej pod nazwą "No Problem Cup II" (rok temu odbyła się jego pierwsza edycja).

K.S. "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. wystawił do rywalizacji czterech zawodników.
Jeden w dywizji kolorowych pasów - Lubomir Grochocki (do 76 kg) oraz 3 w dywizji pasów białych - Paweł Kryś (do 100,5 kg), Paweł Pawlak, Mateusz Kurylczyk (obaj do 88,3 kg).Z pucharami w rękach Lubomir stoczył 4 walki i wszystkie wygrał. Pierwszą stoczył z rutynowanym poznańskim zawodnikiem, walczącym także w formule MMA, Pawłem Jóźwiakiem trwała 7 minut i wygrał ją na punkty 8:6. Drugą walkę zwyciężył przed czasem dźwignią na staw łokciowy, trzecią, półfinałową duszeniem z własnej gardy, finałową walkę rozstrzygnął dźwignią na staw nadgarstkowy także z własnej gardy. W ten sposób zdobył pierwsze miejsce w kategorii.

Paweł Kryś stoczył trzy walki z których dwie wygrał na punkty 9:0, 2:0 a trzecią, finałową przegrał przez wskazanie sędziowskie. W ostatniej walce nie zaliczono mu punktów za obalenie przeciwnika. Niestety regulamin zawodów nie przewidywał protestów i musieliśmy się pogodzić z niesprawiedliwą decyzją sędziów.

Pozostali zawodnicy przegrali swoje walki na punkty odpadając z dalszej rywalizacji. Dla obu jednak był to debiut w zawodach tej formuły i wszystko wskazuje na to, że będzie w przyszłości lepiej.

Oprócz sekcji gorzowskiej startowała także sekcja K.S. "PRETORIAN - Perfect Harmony" Koźmin Wlkp., której zawodnik Wojciech Kasperkowiak zdobył trzecie miejsce w dywizji białych pasów kategoria do 76 kg. Pokazał się z dobrej strony wygrywając cztery walki przed czasem i ulegając tylko w jednej na punkty 0:2.

Trener sekcji koźmińskiej, Karol Stasiak pierwszy raz (w wakacje uzyskał nominację na niebieski pas) startował w dywizji kolorowych pasów. Niestety uległ w pierwszej walce na punkty 2:3. Relacje filmowe i zdjęcia z walk zostaną zamieszczone wkrótce na stronie klubu w dziale Galeria. (cofka...)KO ARENA "NO RETURN"
Karol Stasiak - Postrach postrachów

3 listopada odbyła się siódma edycja hiszpańskiej Gali Mixed Martial Arts KO Arena "No Return" walczyło na niej trzech zawodników z Polski. Wśród nich wystąpił reprezentant i trener Klubu Sportowego "PRETORIAN - PERFECT HARMONY" Koźmin Wlkp. - Karol Stasiak. Był to jego debiut w zawodowej Gali MMA. Wcześniej startował z powodzeniem na Galach amatorskich organizowanych w Polsce. Niestety, wszyscy Polacy przegrali swoje walki przez decyzję po trzech rundach boju. Przeciwnikiem debiutującego Karola Stasiaka był Catalin Ersen. Jędrzej Kubski (9-5-0) walczył z Ramonem Diazem z Fabrizzio Verdum Team, trzeci zawodnik również debiutujący Wojciech Zaradzki bił się z Juanem Suárezem. Reportaż filmowy zamieścimy po uzyskaniu materiałów od organizatora. (cofka...)WIZYTA U CZESKICH "PRETORIAN"

05.-07. listopada sześciu zawodników KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. udało się z wizytą do zaprzyjaźnionego czeskiego Klubu "Pretorian gym" Pardubice. Wzięliśmy udział w dwóch treningach wymieniając się z naszymi przyjaciółmi doświadczeniami i umiejętnościami w zakresie technik Brazylijskiego Jiu Jitsu i Muay Thai. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci a wrażenia z wizyty na pewno zostaną niezatarte w naszej pamięci. Reportaż z wizyty na stronie klubu w dziale Pretorian Gym. (cofka...)

Po zajęciach na sali Pretorian Gym, od lewej stoją: Michał, Lubomir, Mrozeira, Przemek, Krikson, Jaromir
Maximus, Fronek


III MISTRZOSTWA POLSKI W BRAZYLIJSKIM JIU JITSU
Paweł 
na podium

22. listopada 2007 roku w Łodzi odbyły się III Mistrzowstwa Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu. Nasz reprezentant - PAWEŁ KRYś (Pretorian Gorzów), wywalczył brązowy medal w kategorii -100,5 kg. Oprócz niego startowali także Lubomir Grochocki (Pretorian Gorzów) oraz trzech zawodników sekcji PRETORIAN - PERFECT HARMONY z Koźmina Wlkp. - Karol Stasiak, Michał Kusyk, Wojciech Kasperkowiak. Niestety pozostałym zawodnikom rywalizacja nie poszła tak dobrze jak Pawłowi i odpadli z turnieju. Z dobrej strony pokazał się Wojciech Kasperkowiak, który stoczył dwa zwycięskie pojedynki ulegając dopiero w trzecim starciu i zajmując tym samym czwarte (niestety niemedalowe) miejsce. Skróty filmowe wkrótce w Galerii. (cofka...)SEMINARIUM Z FELIPPE PORTO

W dniu 15. grudnia w Koźminie Wlkp. i 17. grudnia w Gorzowie Wlkp. odbyły się seminaria szkoleniowe z Brazylijskiego Jiu Jitsu. Treningi prowadził Mistrz świata w BJJ posiadacz drugiego dan-a, FELIPPE PORTO. Oba treningi trwały po około dwie godziny. Prezentowane były techniki przechodzenia zapiętej gardy, obrona przed pozycją boczną i dosiadem. Ostatnie pół godziny poświęcone były na walki. Każdy z uczestników mógł się zmierzyć z naszym gościem w bezpośrednim starciu, z czego chętnie korzystano, a w samym Gorzowie udział brało czterdziestu słuchaczy. Był ponoć taki, któremu zabrakło - jak to okreslił Felippe - ciut, ciut... ale i tak odklepał;). Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i wzięcie udziału w zajęciach. Dziękujemy Bossowi "Walki Gniezno" - Przemysławowi Gnatowi za uprzejmość wyświadczoną "Pretorianom". Dziękujemy Trenerom Judo za udostępnienie sali oraz prosimy o wybaczenie sekcję Aikido za wejście na ich czas treningowy. Pozdrawiamy Felippe i czekamy na jeszcze. (cofka...)

Po zajęciach - w centrum siedzi Felippe


OTWARTY TURNIEJ BJJ - PERFECT HARMONY CUP
Kryś i jego bułka

12. stycznia 2008 Klub Sportowy "Pretorian - Perfect Harmony" Koźmnin Wlkp. zorganizował Otwarty Turniej Brazylijskiego Jiu Jitsu pod nazwą "PERFECT HARMONY CUP - Koźmin 2008". Sponsor imprezy, firma "Perfect Harmony", zapewniła wszystkim medalistom pamiątkowe nagrody (puchary, dyplomy, medale), a w Dywizjach Kolorowych Pasów i Absoluto wysokie nagrody pieniężne i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W rywalizacji brało udział 137 zawodników z 22 Klubów. Wyniki zawodów w dziale ogłoszenia.

KS Pretorian Gorzów Wlkp.:

Paweł Kryś - I miejsce w dywizji białych pasów kategorii +94,3 kg
Paweł Pawlak - IV miejsce w dywizji białych pasów kategorii -88,3 kg
Łukasz Korczyński - IV miejsce w dywizji białych pasów kategorii -70 kg

KS Pretorian Perfect Harmony Koźmin Wlkp.:

Mateusz Ratajczak- III miejsce w dywizji białych pasów kategorii -64 kg
Wojciech Mizerny - III miejsce w dywizji białych pasów kategorii -70 kg
Filip Kasperkowiak - II miejsce w dywizji białych pasów kategorii -76 kg
Wojciech Kasperkowiak - III miejsce w dywizji białych pasów kategorii -76 kg
Dominik Chmiel - II miejsce w dywizji białych pasów kategorii -94,3 kg

Wszystkim gratulujemy i cieszymy się, że w rodzinie Kasperkowiaków znowu wiadomo kto rządzi do następnych zawodów.;) (cofka...)WIZYTA PRETORIAN GYM W GORZOWIE WLKP.

18. stycznia 2008 Klub Sportowy "Pretorian" Gorzów Wlkp. gościł u siebie zawodników zaprzyjaźnionego Klubu Muay Thai "Pretorian Gym" z Pardubic. Nasi Czescy bracia za dwa miesiące startują w gali MMA, ponieważ na codzień zajmują się MUAY THAI przyjeżdżając do nas szkolą się z zakresu walki w "parterze", a sami pokazują elementy thajskiego boksu. Odbyły się dwa dwugodzinne treningi w piątek i w sobotę. Jeden w sali I LO przy ul. Puszkina, drugi w sali sportów walki AWF Gorzów Wlkp. W sobotnim treningu, oprócz sekcji PRETORIAN wzięło udział 10 zawodników z sekcji Muay Thai z Barlinka. Dziękujemy władzom I LO i AWF za umożliwienie treningów w tym okresie. Zdjęcia do obejrzenia na stronie czeskiego Klubu - wejście przez Pretorian Gym w Menu. Nasi przyjaciele zostali podjęci godnie a jadła i miodu nie zbrakło;) (cofka...)

Wspólne zdjęcie po zajęciach


MISTRZOSTWA EUROPY W BJJ LISBOA 2008

26.-27. stycznia 2008 w Lizbonie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy w Brazylijskim Jiu Jitsu. Klub Sportowy "PRETORIAN" wystawił w nich dwóch swoich reprezentantów. Trenera sekcji gorzowskiej - Lubomira Grochockiego, oraz trenera sekcji koźmińskiej - Karola Stasiaka. Pomimo tego, że nad tymi zawodami od początku ciążylo fatum zdobyli oni trzy medale, po jednym z każdego kruszcu.

Podczas dojazdu na lotnisko w samochodzie w którym jechał Karol padła skrzynia biegów 20 km od lotniska Schoenefeld. Na szczęście pomoc drogowa dowiozła naszego reprezentanta do portu tuż przed końcem odprawy. Jak zwykle zaczęliśmy od trzęsienia ziemi a później napięcie mogło tylko narastać.

ME dla naszych zawodników rozpoczęły się dopiero o 20:00 w sobotę rywalizacją w kategorii Open. Startowało w niej 27 zawodników i konkurencja podzielona została na dwie grupy. Karol znalazł się w grupie A, Lubomir w B. Karol pierwszą walkę wygrał w wyniku walkowera, w drugiej szybko rozprawił się ze swoim przeciwnikiem zakładając mu dźwignię na łokieć. W trzecim pojedynku zmierzył się z dużo cięższym od siebie zawodnikiem. Szybko zdobył nad nim przewagę punktową i próbował technik kończących, niestety nie mógł zakończyć walki przed czasem. Przeciwnik powoli odrabiał straty punktowe, aż doprowadził do wyrównania. W ostatnich sekundach po udanej akcji, Karol uzyskał punkt przewagi i utrzymał ten wynik do końca uzyskując tym samym awans do finału swojej grupy. Niestety w finale tym zmierzył się z zawodnikiem, późniejszym zwycięzcą całej Kategorii - Stuart-em McKay z Gracie Barra Scotland znanym ze zwieńczonych sukcesem udziałów w tradycyjnych szkockich zawodach w rzucani słupami telegraficznymi. Finezja musiała ustapić przed brutalną siłą. Po czterech minutach walki Stuart złapał klucz na bark i Karol poddał walkę obawiając się kontuzji. Lubomir w grupie B rozpoczął także doskonale szybko rozprawiając się z angielskim przeciwnikiem i zmuszając go do poddania dźwignią łokciową. Niestety z dalszego udziału, a tym samym planu pomszczenia porażki Karola nic nie wyszło. Sędzia rozprowadzający, który zajmował się grupą B ogłosił krótką przerwę po której już nie wrócił do swojej funkcji a został skierowany do stolika jako sędzia boczny. Po dwóch godzinach bezskutecznego poszukiwania listy i awanturze u sędziego głównego okazało się, że Lubomir został zdyskwalifikowany za nie stawienie się do kolejnej walki.
Absoluto w sobotę PRETORIANIE zakończyli z brązowym medalem Karola.

W niedzielę walki naszych zawodników zaczynały się o 14:00. Były to rywalizacje w kategoriach wagowych - Lubomir do 76 kg, Karol do 88,3 kg (waga w GI (judodze)). Ponieważ Lubomir miał 2 kg nadwagi musiał trochę popracować by zostać dopuszczonym do udziału w konkurencji. Pamiętając o wydarzeniach z soboty szybko odszukał odpowiedzialnego za jego grupę sędziego i wczepił się w niego jak pitbull by nie dopuścić do walkowera. W wyniku losowania pierwszą walkę Lubomir przeszedł wolnym losem, w drugiej po dwuminutowej walce w stójce chcąc uniknąc kary za pasywność zaryzykował rzut, przeciwnik zablokował go i próbował obalić na plecy. Lubomir nie mogąc już utrzymać równowagi w trakcie upadania zdołał jeszcze podciąć przeciwnika, który uzyskał wprawdzie punkty za rzut ale znalazł się w "parterze" od razu w niekorzystnej dla siebie sytuacji. Tu Lubomir rozstrzygnął na swoją korzyść pojedynek duszeniem trójkątnym nogami. W półfinale wziął odwet za "Potop" "przejeżdzając" po zawodniku ze Szwecji - Peter-ze Hellstrom niczym husaria pod "Kircholmem." Walka trwała około 40 sekund. Po złapaniu uchwytu natychmiast nastapiło podcięcie i na leżącym przeciwniku Lubomir wykonał dźwignię łokciową. Finał był jeszcze krótszy, niestety radość ze zwycięstwa była krótsza niż finał. Pojedynek między naszym zawodnikiem a Portugalczykiem Fernando Ribeiro trwał około 10 sekund. Zawodnik gospodarzy wiedząc, że Lubomir prowadzi walkę w "stójce" usiłował bezpośrednio po uchwycie wskoczyć mu na biodra i ściągnąć do "parteru". Lubomirowi udało się skontrować atak powalając Portugalczyka na matę i bezpośrednio ze "stójki" wskoczyć do dźwigni prostej na staw skokowy tzw. "taktarowa". Fernando usiłował się ratować obracając na bok, Lubomir wykonał obrót za zawodnikiem Portugalii i zmusił go dźwignią do poddania. Niestety protesty narożnika gospodarzy doprowadziły do dyskwalifikacji Polaka. Sedzia uznał, że założył dozwoloną technikę ale kontynuował ją później w sposób zabroniony zmieniając dźwignie prostą na skrętową. I w ten sposób w kat do 76 kg PRETORIANIE uzyskali jedynie srebrny medal.
Karol swoją kategorię rozpoczął także z wysokiego "C". Wywoływani byli do walk z Lubomirem równocześnie ale w oczekiwaniu na rozpoczęcie pojedynków Karol miał okazję zobaczyć rozstrzygnięcia z maty Lubka co jak stwierdził dopingowało go do tym bardziej wzmożonego wysiłku. W pierwszym pojedynku po krótkiej walce w "stójce" sprowadził swego przeciwnika do "parteru" gdzie szybko złapał duszenie trójkątne nogami. Ponieważ przeciwnik umiejętnie się bronił przed uduszeniem, nie zmieniając uchwytu nóg przeszedł do dźwigni na staw łokciowy i zmusił go do odklepania (sygnalizowanie poddania). Druga walka przebiegała podobnie ale zakończyła się duszeniem zza pleców przeciwnika, który nie stawiał już oporu tylko natychmiast się poddał. W walce półfinałowej przeciwnikiem Karola był Duncan West z Roger Gracie Academy. Karol pokonał go po pięciu minutach walki uzyskując przewagę punktową. W finale zmierzył się Sergio Patricio da Silva z Andre Negao Club. W początkowej fazie walki da Silwa prawie obalił Karola podcięciem wewnętrznym jednak nasz zawodnik utrzymał się na nogach i w dalszej części pojedynku narzucił przeciwnikowi swój styl. Wskoczył w "stójce" na biodra i po mniej więcej minutowym oporze sprowadził da Silve do "parteru" w swej "gardzie". W toku walki kilkakrotnie zmieniali pozycję bez uzyskania punktów aż półtorej minuty przed końcem da Silva trzymając Karola w swojej "gardzie" doprowadził do uchwytu trójkątnego nogami za co uzyskał punkt. Karol rozerwał duszenie ominął "gardę" i doprowadził do trzymania bocznego za które w ostatnich sekundach walki sędzia przyznał dwa punkty i w tak oto PRETORIANIN zdobył swój drugi medal tym razem ZŁOTY.
W niedzielę PRETORIANIE zdobyli dwa medale: złoty i srebrny.

W sobotę, Lubomir został zaproszony do udziału w rywalizacji drużyn narodowych w Kategorii Blue Belt - 76 kg, która miała się odbyć na koniec zawodów w niedzielę. Jednak pech go nie opuszczał i w niedzielę po weryfikacji składu drużyn (nieporozumienia w zbyt licznym teamie z Polski) został zawodnikiem rezerwowym. Jego drużyna zdobyła złoty medal jednak bez jego udziału.
Pomimo piętrzących się przed PRETORIANAMI przeszkód, zawodnicy wykonali założone zadanie.

150% NORMY


Dziękujemy za pomoc w przygotowaniach do zawodów wszystkim zawodnikom
oraz sympatykom sekcji, a szczególnie firmom:
PERFECT HARMONY, RIVER, FAHRENHEIT CLUB
(cofka...)

Dekoracja zawodników. Od lewej Lubomir Grochocki II miejsce, Karol Stasiak I miejsce i Karol Stasiak III miejsce


TRAGICZNA COPA POSNANIA 01.03.2008

01. marca 2008 w Czerwonaku koło Poznania odbyła się kolejna edycja zawodów organizowanych przez Strefę Walki Poznań - COPA POSNANIA 5. Oba Kluby "Pretorian" zgłosiły udział swoich zawodników - Koźmin siedmiu, Gorzów dziesięciu.

Niestety żaden z Gorzowian nie wystartował. Tuż przed Poznaniem w Tarnowie Podgórnym jeden z samochodów wiozący zawodników KS PRETORIAN Gorzów Wlkp. wpadł w poślizg (deszcz, koleiny) obrócił się i tyłem uderzył w drzewo. Sytuacja była bardzo niebezpieczna, gdyż z pękniętego zbiornika zaczął ulatniać się gaz grożąc wybuchem i zmuszając nas do natychmiastowego wyciągnięcia poszkodowanych z wraku bez czekania na specjalistyczne służby. Trzech naszych zawodników zabrano do szpitala. Jeden po opatrzeniu rany głowy powrócił do domu, dwaj pozostali z cięzkimi obrażeniami pozostali w szpitalu w Poznaniu. Życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia i treningów.

Dziękujemy za pomoc anonimowemu kierowcy samochodu dostawczego na którego platformie mogliśmy położyć rannych chroniąc ich przed wiatrem i deszczem, oraz zastępowi Straży Pożarnej z Tarnowa Podgórnego za szybka akcję ratunkową.

Wyniki zawodników z PRETORIAN - PERFECT HARMONY Koźmin Wlkp.:

- Dominik Chmiel - Złoto -94 kg - Początkujący
- Hubert Grzesiak - Złoto -76 kg - Debiutanci
(cofka...)

Efekt uderzenia w drzewo


IX LIGA BRAZYLIJSKIEGO JIU-JITSU"
Zwycięski pojedynek Karola

29 marca w Skale pod Krakowem odbyły się zawody Ligi Brazylijskiego Jiu Jitsu była to ich IX Edycja. Równocześnie prowadzono rywalizację w I Drużynowych Mistrzostwach Polski. Ze względu na odległość udział w turnieju wziął jedynie Klub z Koźmina Wlkp. - Pretorian Perfect Harmony, który wystawił czterech zawodników.
Wyniki zawodników z PRETORIAN - PERFECT HARMONY Koźmin Wlkp.:

- Dominik Chmiel - Brąz -94 kg - White belt
- Karol Stasiak - Brąz -88,3 kg - Blue belt
(cofka...)MISTRZOSTWA POLSKI PÓŁNOCNEJ W MMA

08.03.2008 w Olsztynie odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Północnej w MMA. O tytuł walczyć można było poprzez wzięcie udziału w turnieju głównym, ale oprócz tej rywalizacji zorganizowano parę walk amatorskich w których udział wzięli dwaj trenujący w naszym Klubie zawodnicy Paweł Pawlak oraz Tomasz Cieśla. Obaj zwyciężyli swoje pojedynki Paweł na punkty, Tomek przed czasem w wyniku duszenia w "parterze". Sekundował im Krzysztof Woźniak trener KS "BORAN" Barlinek. Gratulujemy udanego występu. (cofka...)

Od lewej Tomek, Krzysiek, Paweł


KOLEJNA WIZYTA CZESKICH "PRETORIAN" W NASZYM KLUBIE
Pleśati vśech zemi spojte se;)

Od 24. do 27. kwietnia 2008 KS "PRETORIAN" ponownie gościł czeskich przyjaciół. Przyjechał do nas trener "Pretorian Gym" Pardubice Frantisek Smetanka oraz jeden z jego zawodników Maximus Ponomarenko. Wizyta związana była z występami Fronka w galach MMA, do których przygotowuje się we współpracy z nami w zakresie walki w "parterze. Oprócz standardowych treningów na macie zapewniliśmy wiele atrakcji jak między innymi udział w seminarium z Ricardo Feliciano i wyjazd na zawody Submission Fighting do Szczecina oraz....(w to miejsce wstaw to co Ci pasuje;)). (cofka...)SEMINARIUM Z RICARDO FELICIANO

25.04.2008 dzięki uprzejmości Przemka Gnata - trenera Brasa Gniezno - gościliśmy w Gorzowie Wlkp. posiadacza czarnego pas BJJ Ricardo Feliciano. Spotkaliśmy się na seminarium, podczas którego brazylijski zawodnik zaprezentował nam cztery sweapy, a potem mieliśmy możliwość krótkiego sparingu. W seminarium wzięli udział także zawodnicy KS Boran Barlinek i nasi czescy goście z Pretorian Gym Pardubice. Filmik do obejrzenia w dziale Galeria. (cofka...)

Ricardo w środku (klęczy w białym Gi)


ZWYCIĘSTWO "PRETORIAN" W LONDYNIE
Karol przeszedł gardę

26.-27. kwietnia 2008 zawodnik i jednocześnie trener KS "Pretorian Perfect Harmony" Koźmin Wlkp., Karol Stasiak wziął udział w odbywających się w Londynie zawodach BJJ - "Gracie Invitational 2008", zdobywając na nich złoty medal w kategorii Senior Blue Belts - 88,3 kg. Chcemy tu podziękować Tomaszowi Wybranowskiemu, mieszkającemu w Londynie od wielu lat i uprawiającemu BJJ Polakowi, którego pomoc w realizacji tego wyjazdu była nieoceniona. Jednocześnie gratulujemy mu osiągniętego w tych zawodach wyniku. POLSKA!!! Jak się okazało w londyńskim turnieju startował z powodzeniem także zawodnik KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. obecnie mieszkający w wielkiej Brytanii i tam trenujący Sebastian Bielecki, który zdobył III miejsce w kategorii Adults white belts -76 kg. Gratulujemy wszystkim zawodnikom z Polski uzyskanych sukcesów i pozdrawiamy Karola naszego "Łowcę Nagród" (cofka...)IV MISTRZOSTWA POLSKI ADCC SUBMISSION FIGHTING

26.04.2008 odbyły się w Szczecinie IV MISTRZOSTWA POLSKI ADCC SUBMISSION FIGHTING. Udział w nich wziął tylko jeden zawodnik KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp., Paweł Pawlak. Niestety prowadząc całą walkę przegrał w ostatniej minucie na punkty pierwszą walkę co spowodowało, że został wyeliminowany z dalszego udziału z Turnieju. "Izzi" - my to pamiętamy;). Rewelacyjny wynik odniósł zaprzyjaźniony klub z Kołobrzegu, którego reprezentanci Tomek i Mariusz Szczerek wygrali swoje kategorie a ich klub drużynowo zwyciężył w Mistrzostwach. (cofka...)

Nasi apostołowie: Piotr i Paweł:)

PUCHAR POLSKI W BJJ
Zawodnicy Pretorian Gorzów

17. maja 2008 w Koninie odbyły się zawody Puchar Polski Bjj. Z obu klubów KS "Pretorian Perfect Harmony" Koźmin Wlkp. i KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. wystartowało po pięciu zawodników. Najwyższym osiągnięciem na tych zawodach było zdobycie przez Wojtka Mizernego KS "Pretorian Perfect Harmony" Koźmin Wlkp. pierwszego miejsca w kategorii -70 kg White Belt. Pozostali .... Zawodnicy KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. zajęli: IV miejsce +100,5 kg - Piotr Serwiński, V miejsce -94,3 kg - Marcin Wybacz i -88,3 kg - Mateusz Kurylczyk. (cofka...)WIZYTA TRENERA "PRETORIAN GORZÓW" W PARDUBICACH

21.05.2008 trener KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. wyjechał do Pardubic aby wziąć udział w ostatnich przygotowaniach do walki na Gali "Gladiators Free Fight ligue 7" 25.05.2008 w Pradze (Czeskiej). Lubomir poprowadził w Pardubicach treningi z Brazylijskiego jiu jitsu dla "Pretorian Gym" a w niedzielę wspierał Fronka na Gali MMA w Pradze, w której stoczył on zwycięski pojedynek. Walkę Fronek wygrał na punkty przez dwie rundy utrzymując przewagę i narzucając swemu przeciwnikowi swój styl walki. Zadał wiele ciosów pięściami i kopnięć. Przeciwnikowi udało się trzy razy dojść do klinczu i obalić Fandę, ten jednak poradził sobie z wydostaniem się z zagrożonej sytuacji i zdołał powrócić do stójki. Gratulujemy - wreszczie!!! (cofka...)

Lubomir i Pretorian Gym przed walką Fronka


OTWARTY TURNIEJ BJJ "BAD BOY CUP"

01. czerwca 2008 w Pile odbył się Otwarty Turniej BJJ "Bad Boy Cup". KS "Pretorian Perfect Harmony" Koźmin Wlkp. wystawił trzech zawodników a z KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. wystartowało pięciu. Najwyższym osiągnięciem na tych zawodach było zdobycie przez Lubomira Grochockiego z KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. pierwszego miejsca w kategorii Absoluto Seniors. Maciej Grochocki zdobył miejsce III w kat. -94,3 kg Blue Belts a Mateusz Kurylczyk był V w kat. -88,3 kg White Belts. Pozostali gorzowscy zawodnicy odpadli z Turnieju, Jarosław Męcfel po jednej a Piotr Serwiński po dwóch walkach w grupie. KS "Pretorian Perfect Harmony" Koźmin Wlkp. niestety odpadli z turnieju Karol Stasiak i Michał Kusyk po pierwszej walce w grupach, a Dominik Chmiel po czterech pojedynkach. Prawdziwą niespodzianką była nieoczekiwana wiadomość o zajęciu przez KS "PRETORIAN" Gorzów Wlkp. V miejsca w rywalizacji drużynowej. (cofka...)Prehistoria       Antyk       Średniowiecze       Renesans       Barok       Oświecenie       Romantyzm       Teraźniejszość       TeraŸniejszoœć